Med je možné platit i bezhotovostně na č.ú.: 1027627334/5500
Připomínáme, jak se k medu chovat a co vůbec medu "umí"
Med uchováváme v temnu ve skleněných nebo porcelánových nádobách při teplotě do 15 °C. Ne však v chladničce. Paradoxně i tato teplota (6 °C) urychluje krystalizaci.
Med je hygroskopický, tzn. že na sebe váže vzdušnou vlhkost. Zavíráme ho tedy jen dobře těsnícími víčky, aby byl chráněn před vlhkostí a také různými pachy.
Chráníme ho před slunečními paprsky.
Každý med krystalizuje. Některý dříve, některý později. Tím ale neztrácí kvalitu. Chuť ani vůně se tím nemění.
Z krystalizovaného stavu ho lze ztekutit, ale pouze ve vodní lázni do 40°C (!) Ne více, vznikla by z něj jen sladká hmota bez života.
Medem můžeme nahradit část cukru nebo celou dávku cukru uváděnou v předpisech. 1 litr medu váží cca 1,25 kg a jeho celková sladkost je 75 procent sladkosti cukru. Proto používáme-li med na pečení, použijeme ho o čtvrtinu více než určují předpisy, v nichž je uveden cukr.
Medu se organismus nepřejí jako například cukrem. Umíme si totiž říci "dost" a více už do sebe nedostaneme, nechutná nám. Což ale zase přejde. U cukru tento obranný mechanismus organismu schází. Cukru je možno se přejíst.
Za rozumnou dávku ve výživě dětí se pokládá 30 g denně, u dospělých nemá denní dávka přesáhnout 100 g. Kalorická hodnota 100 g medu je cca 300 kcal.
legální doping pro sportovce může být např. : 250 g. medu, 1?5 lt. pomerančové nebo citronové šťávy a trochu kondenzovaného mléka
U otrav houbami podáni teplého mléka a medu v první pomoci podpoří poškozená játra. Dává se několik lžic medu v teplém mléku nebo čaji.
Při bolestech u prořezávání zoubků u dětí uspějeme podáním lžičky medu. Med snižuje hladinu fosforu v krvi a tím otupuje vnímání bolestných pocitů
Pro rychlé osvěžení je med lepší než káva. Jednoduché cukry z něj téměř okamžitě přecházejí do krve a posilují organismus.