Medovina za studena

Po minulé zkušenosti s medovinou dělanou za tepla, kdy mi prasknul 50 lt. demižon s horkou medovinou v kuchyni a při vzpomínce na "jakoby" klidné oči a obrovskou svatozář, s kterou tehdy přišla do dveří moje manželka, jsem se letos raději pustil do výroby medoviny za studena. Ono to tak nějak vyplynulo. Nejdřív ten ruplej demižon, pak různý školení, kdy do vás všichni hustěj, že medovina za tepla je blbost (i když pak každému chutná) a v neposlední řadě myšlenka, co s víčkama od vytáčení. Nebylo těžké na internetu pohledat, že i z nich se dá medovina udělat. Můj postup tedy byl: sehnat kvasinky. Mám od profi paliče kvasinky Mycoferm CRU-69. Měli by být blbuvzdorné a vhodné do medovin - tedy ideální pro mě. Hlavně můžou kvasit v chladu. Namočil jsem všechna víčka na dva dny, dolili jsem i všechen med co mi kdy z víček vykapal a vše v pastovači promíchal. On vůbec pastovač je takový můj univerzální pomocník. Míchám s ním třeba i cukr na krmení. No nic, pokračuji dál. Když bylo vše promícháno a naředěno na cukernatost 28, tak jsem si připravil kvasinky. Do 1 lt. roztoku ohřátého na cca 30 °C jsem jich dal 15g. Tolik jich asi je potřeba na 50lt.  A po 20 minutách jsem je nalil do demižonu. No a teď už jen za tři dny dodat živnou sůl (Mauriferm Plus, také 15g.) a za šest neděl stočit a za dalších šest neděl znovu  a za rok to bude...paráda ne? Není kam spěchat.

1.10.2016...začínám
10.10.2016...kvasí

Doplňuji: 16.11.2016 jsem jí poprvé stáčel. Stále kvasí, ale je chuťově sladká, jako burčák, a krásně oranžová. Což trochu připisuji propolisu na víčkách. Takže stočeno a stále dokvašujeme. V chladné místnosti.

Další doplnění....kvasinky mohou být i Chladnomilné BS 10 a k tomu živná sůl Nutriferm VIT supervit.

10 thoughts on “Medovina za studena

  1. gdfhbdgnfhmhjg

    no, jak to hezky začalo, tak to rychle skončilo. Škoda. chtěla jsem si počíst, ale rychle jste to usekl. Čekala bych nějaké postřehy z kvašení, nebo jaké problémy by mohly nastat... atd atd.. No prostě víc....

    Reply
    1. Jirka

      Post author

      dobrý den, děkuji za komentář....je 27.12. a zatím stále kvasí...chuťově byl "burčák" při přetáčení dobrej, sladkej....zatím tedy musím zaklepat. Chci podruhé stáčet tak okolo 10.1. tak dám zase vědět. Ale pokud se chcete na něco konkretního zeptat, klidně napište a když budu vědět odpovím. Hezký den. Jirka

      Reply
  2. Tom

    Dělám nyní medovinu poprvé. Také za studena. Dokonce jsem si od souseda vinare pujcil nadobu na kvaseni s kvasnou zatkou. Uklidnil jste me s tim, zo zacalo kvasit az po nekolika dnech. Uz jsem zacinal byt netrpelivy 🙂 Muj dotaz je - jak moc bourlive to kvasi? Je potreba to chladit? Napriklad lahvemi s ledem? Dekuju!
    Tom

    Reply
    1. Jirka

      Post author

      ahoj, mě to teda vůbec bouřlivě nekvasí. Ba naopak se musím dívat na hladinu, zda se vůbec hýbe. Ale dle bublinek v kvasné zátce to evidentně kvasí. Teď jsem založil letošní várku a opět to není vůbec žádný hukot. Uvažuji, že změním kvasinky. Pan Lstibůrek používá CRU69 a je s nimi spokojen. Uvidím, co z toho vzejde.

      Reply
  3. Ricgard

    Zdravím, taky jsem dělal medovinu z víček. Po vykvašeni je v ní cítit vosk z víček, máte radu co s tím? Nebo se ta chuť srovná po vyčištění?

    Děkuji Richard

    Reply
  4. Dobrý den, kvasil jsem již 3x cca 30l. Používám kvasinky simanskeho a rozjedou se krásně. JIž dvakrát se mi ale stalo, že po prvním stočení byla medovina OK, ale při druhém byla cítit tzv. myšinou. Nevíte čím by to mohlo být? Ptal jsem se již několika lidí a každý jen hádá. 3 Největší favoriti proč se to děje prý jsou. Světlo (kvasím v kuchyni a občas na demižon může zasvítit sluníčko. Prý má kvašení rádo jak stabilní teplotu, tak stabilní tmu 🙂 .
    Pak by to prý mohlo být chlorovanou vodou z vodovodu (ale proč se to stane až po druhém stočení). A třetí věc, že prý to může být špatně vymytou hadičkou na stáčení, na kterou je prý horká voda krátká.
    Také mě teď napadá, že po druhém stočení ji nechávám dál v teple v kuchyni, to by taky mohlo být...?
    Zkusíte hodit nějakou Vaší úvahu případně zkušenost? Jak vyplachujete např. demižony nebo hadičky...?

    Reply
    1. Jirka

      Post author

      Ahoj, nevím, nechci se pasovat na nějakého odborníka. Osobně bych to hádal na tu vodu z vodovodu. Já hadičky propláchnu jen studenou vodou a nechám vykapat. A kvasím normálně v prádelně, kde jsou okna. Tmu a stálou teplotu mám jen ve sklepě, kam dávám medovinu zrát až po druhém stáčení. Sklep mám relativně daleko, tak mě to alespoň neláká upíjet. V tom vidím hlavní jeho výhodu.

      Reply
    2. Martin

      Ahoj Pepo,
      ta pachuť myšiny se ti udělala z toho, že jsi nechal kvas příliš dlouho bez kontroly. Tím mám na mysli toto, jakmile se ti dole na dně kvasné nádoby udělá sedlinka, je potřeba to přestáčet do jiné čisté nádoby, ideálně demižonu, do kterého je vidět, protože je průhledný. Ta sedlina na dně jsou mrtvé kvasinky neboli bílkovina, která se začne kazit a tím jak vlastně hnije, ti zasmradí celý nápoj. Takže moje rada zní, nechat usadit sedlinu a ideálně v rozmezí od 3 týdnů do 2 měsíců, podle fáze kvašení, stáčet, stáčet, stáčet !!! Vždy do čistého demižonu, no a uvidíš sám, že to bude ňamka...
      Tak chlastu zdar a nenechávejte si všechno pro sebe a dejte okoštovat i kamarádům nevčelařům, ať nám do řad včelařů přibude nová krev...

      Reply
    3. Black

      Taky jsem cítil myšinu a medovinu uložil ve sklepě a říkal si že ji vypálím s ovocem na lihovinu a zapoměl na ni a po pěti letech ji chtěl vypálit a pro zajímavost ji ochutnal a teď si vychutnávam lahodnou medovinu bez myší příchuti ,asi to chce trpělivost a počkat ,na likvidaci je vždy času dost

      Reply
    4. Petr

      Na začátku musíte roztok přikyselit nejlépe kyselinou vinnou,vžádnem případě ne kyselinou citronovou.

      Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *