Sušička medu

Kdo si hraje nezlobí.... Od začátku co včelařím, což pravda není nijak dlouho, se potýkám s tím, že mi holky víčkují ten první jarní med i když má třeba 21% vody. Evropská norma říká, že 20% je ještě v pohodě a kvasit by neměl začít. Jelikož u nás jsme vždy papežtější než papež, tak my máme českou normu 18%...ó jak jsme dobří.... a když chcete někde med nabídnout a má třeba 18,3 % vody, tak už říkají jak jste neschopnej a jak jinej to mám přesně podle normy a takový ty řeči. No prostě jsem přemýšlel, jak na to. Zkoušel jsem různé úpravy úlů, dna, oček, střechy a je to stále stejné. Může to být prý i stanovištěm, ale já to jinam dát nemůžu a ani nechci. Až mě napadla myšlenka med "sušit". Ne úplně na prášek  🙂 , ale jen tak právě ty dvě tři procenty vody. Zjistil jsem, že něco takového používá pan Jindra v Roudnici. Pán velice chytrý, strojař a všeuměl. Byl jsem u něj na návštěvě a vše jsem okouknul. Jenže jsem zjistil, že takto, jak to má on, to vyrobit nedokážu. Věděl jsem, že potřebuji nějakou bednu, ve které bude domácí odvlhčovač a nějaká vana, ve které bude med a ten se bude přes nějakou plochu točit a sušit.  Tak jsem měl takovýto plán v hlavě a pak časem i na papíře tak rok. A když jsem vymyslel, že místo lopatek jako má p. Jidra udělám kola, tak jsem zjistil, že něco podobného už vyrábí nějaká italská firma. No prostě zase pozdě...slovy klasika : "teď tu byl, nějaký Marconi"... 😀 .  Ale to nevadí. Alespoň jsem se ujistil, že jdu správnou cestou. Takže jsem začal črtat, rýsovat, malovat, shánět materiál a žadonit. Žadonit u místního zámečníka, zda by mi to nesvařil. Vše je z nerezu, tak jelikož on šikovný svářeč všeho možného kovového mi to nakonec posvařoval. A také doplnil o vysoustružené části. Myslím, že výsledek je hezký, teď už to jen uvést do praxe. Budu vás informovat (když to dopadne dobře samozřejmě... jinak si to nechám pro sebe...). Tak se těšte, já už se také těším.

Doplňuji: 5.6. 2017 první zkouška. Vytočen med ze zavíčkovaných plástů 19 % cca 40 kg, po 7 hodinách v sušičce odvlhčeno 0,9 lt. vody a spotřeba 2,7 kWh. Výsledek 16 %.  😀

7 thoughts on “Sušička medu

 1. Jan Kyncl

  Dle telef. hovoru, Vás prosím o typ vysoušeče který jste použil, děkuji.

  Reply
 2. Standa

  Zdravim na kolik to prosím vas vyjde takovato sušička medu děkuji za odpověd
  s pozdravem S.Tobolík

  Reply
 3. Sušení medu.

  Mám obdobnej problém. Včera jsem vytáčel, nic moc zavíčkovanej a vlhkost asi 17. Dnes jsem vytáčel jiné, víc zavíčkovanej a vlhkost 18.5. O sušičce na med jsem slyšel a tak hledám, co by to stálo.

  Reply
 4. Řídký zavíčkovaný med

  Nejvíce vody z medu jsem se zbavil, když jsem zrušil celozasíťovaná dna. Nechápu k čemu jsou dobrá, do úlu včelám jen táhne a nedokážou ho vyklimatizovat.
  Jinak letos letní snůška (srpen) je peklo - nezavíčkovaný med byl dobře hustý, ale co bylo zavíčkované tak teklo jako voda 🙁 Celkový výsledek 21% To se mi ještě nestalo, v létě byl vždycky hustý.
  Možná jsem ho měl jen odvíčkovat a vrátit zpátky.

  Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *