Včelař prohrává sezónu v zimě

Toto je stará včelařská pravda. Co neudělá včelař přes zimu, v sezoně těžko dohání. Nebo spíš nedohoní. Včelařská sezóna v těchto končinách je velice krátká. Květen, červen a červenec konec. Tedy musí být vše nachystáno a nejraději trošičku naddimenzováno. Přes zimu jsem tedy zpracovával vosk, čistil nástavky, rámky. A jelikož jsem vloni všechny čechoslováky prodal, musel jsem o to více zabrat v Langstrotech.

Co se týče vosku : rozhodl jsem se definitivně pro vlastní koloběh vosku. Nechci již nic kupovat. Dvakrát jsem se spálil a tak už prostě ne. "Spálil" znamená, že jsem nakoupil mezistěny a ty se mi v sezóně v úlu zbortily. Prostě v nich byl nějaký sajrajt, parafín či co. Svého vosku už mám dost a tak už žádné další nakupování. A i když už nejsem daleko od toho si mezistěny vyrábět sám, tak jsem oslovil výrobce o kterých vím, že vyrobí jen z mého vosku a ti mi mezistěny udělali.
Takže jsem v mém parním tavidle vše vytavil, několikrát převařil a "koláče" vosku jsem poslal výrobci p. Balaštíkovi. Mám teď 40 kg svých mezistěn a doufám, že bude vše v klidu.

Staré rámky , které byly v tavidle jsem oškrábal a dočistil. Nové jsem stloukal. Takže mám nachystáno nějakých 2000 rámků. Očištěných a nadrátkovaných.

Jak jsem se již zmínil, vloni jsem prodal čechoslováky 37x30. Byly super, včely v nich krásně šly a když jsem je prodával do smíchu mi nebylo. No ale je to pryč a snad jsou v dobrých rukou. Ale musel jsem nakoupit nové nástavky. Líbí se mi ty od př. Nerada z Bálkovy Lhoty. Krásný kus nábytku... Od něj jsem ostatně nakoupil i vysoká dna. Mám teď vše stejné, což je také výhoda. No ale vše se muselo natřít. Mám oblíbenou lazuru Sokrates Lazurit Forte s přídavkem lněného oleje. Krásně se s ním pracuje, neloupe se, vydrží.
Dočistil jsem i nízká dna, které jsem již po zimě vyměnil na oddělcích. Opálil a vydesinfikoval loňské nástavky.

TAké jsem si svařil nové podstavce. Všechny stejné, protože můj další nápad je si udělat zvedák na úly. Ale ten zase asi až další zimu.

No prostě pokud včelař v zimě spí, pak může v létě jen koukat....jak když mu uletěly včely....:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *